Depresyon Nedir?

DEPRESYON NEDİR?

            Depresyon, kişiyi fiziksel, duygusal, bilişsel ve davranışsal anlamda etkileyen, genel olarak kendini suçlama, mutsuzluk ve ilgi kaybı ile karakterize olan bir duygu durum bozukluğudur.

Belirtileri

 • stress-anxiety-womanAşırı uyuma ya da hiç uyuyamama şeklinde kendini gösteren uyku problemleri,
 • Eskiden ilgi duyulan aktivite veya durumlara karşı ilgi kaybı,
 • Çaba harcamaksızın kilo alma ve ya çaba harcamadan kilo verme,
 • Suçluluk duygusunun yoğun olarak yaşanması,
 • Düşünce çekilmesi (konuşacak bir şey bulamama)
 • Kendini yorgun ve mutsuz, hatta çökkün hissetme,
 • Dikkat dağınıklığı, konsantre olmada güçlük çekme,
 • İştahsızlık,
 • Cinsel isteksizlik,
 • Umutsuzluk hissinin yaşanması, yaşamın anlamsız gelmesi, ölümü düşünme hatta intihar eğilimi

Nedenleri

            Genetik yatkınlık, boşanma, bir yakının kaybı, iş kaybı, iş değişikliği, sınav başarısızlığı  gibi günlük yaşam içerisinde karşımıza çıkan olumsuz deneyimler, depresyona neden olabilmektedir.

Çeşitleri

 1. Postpartum (Doğum Sonrası) Depresyon; Kadının doğum sonrasında yaşadığı hormonal değişikliğin ve doğum olayını değerlendirdiği bilişsel süreçlerin etkisiyle, çocuğuna yabancılaşma ve çocuğun bakımını reddetme ile karakterize, depresyon şeklidir.
 2. Minör Depresyon; Hafif seyirli depresyon anlamına gelmekte olup, depresyon belirtilerinin en hafif düzeyde gözlemlendiği depresyon şeklidir.
 3. Majör Depresyon; Depresif semptomların, kronikleştiği, psikopatolojik duruma verilen isimdir.
 4. Bipolar Duygu Durum Bozukluğu; İki uçlu duygu durum bozukluğu olarak tanımlanmakta olup, kişinin bazı dönemlerde, kendisini her şeyi yapabilecek potansiyelde ve güçte görüp, manik atak geçirirken, bazı dönemlerde ise, çökkün, bıkkın, umutsuz ve çaresiz hissederek, depresif bir dönem geçirdiği, duygu durumunun, periyodik olarak değiştiği psikopatolojik durumdur.

TEDAVİ

            cd page - freedom from worryDepresyonun tedavisinde, ilaç tedavisi ve psikoterapi süreci kullanılabilmektedir. Ancak yapılan bir çok araştırma, depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçların, plasebo etkisi gösterdiğini- yani kişinin ilacın iyileştirici gücüyle değil, ilaç kullanacağına yönelik inancı ile iyi olduğunu- bildirmektedir.

            Bu nedenle, uzmanların bazıları, depresyonda, psikoterapinin rolü daha fazla önemsemektedir.

            Depresyon için kullanılan psikoterapi, ilk olarak davranış aktivasyonunu, bilişsel yeniden yapılandırmayı ve bazı davranışsal müdahaleleri içermektedir.

            Terapinin başarı göstermesi, öncelikle kişinin değişme isteği ve motivasyonuna, terapiye olan inancına bağlı olmakla birlikte, klinik deneyimler, bilişsel davranışçı terapinin, depresyonun sağaltımında, önemli bir rolünün olduğunu göstermektedir. 

En çok okunanlar

...

Uzman Psikolog desteği için iletişime geçin

BENİ ORAYA GÖTÜR